środa, 15 lutego 2017

Matura ustna z Polonsky Speaking for Matura

Matura ustna z Polonsky Speaking for Matura Chciałam Wam przedstawić fenomenalną publikację Polonsky Speaking for Matura autorstwa Romana Ociepy oraz Karoliny Ostrowskiej - Wawryniuk. Przyznam szczerze, że długo wyczekiwałam takiej pozycji na polskim rynku! Jak sam tytuł wskazuje jest to publikacja przydatna do szlifowania umiejętności mówienia w języku angielskim. Już nie mogę się doczekać przedstawienia wnętrza książki :) 


matura angielski ćwiczenia zestawy
Speaking for Matura


Speaking for Matura składa się z części Teacher's notes, materiałów do kopiowania oraz 5 zestawów maturalnych w wersji dla ucznia i nauczyciela, co jest niesamowicie praktyczne, ponieważ otrzymuje kartę bez uwag dla egzaminatora.
English matura angielski egzamin
Zestaw kart egzaminacyjnych

Na ostatniej stronie znajdują się bardzo praktyczne mocowania, które utrzymują karty w jednym miejscu, przez co są łatwo dostępne i nie zgubią się. Zestawy egzaminacyjne są wykonane z trwałego materiału - trzeba się naprawdę postarać, żeby je zniszczyć. Ponadto, jak widać na zdjęciu, strony książki nie są klejone, więc możemy otwierać na dowolnej stronie bez późniejszego przytrzymywania lub ponownego otwierania, gdy zamknie się w ferworze gestykulacji ;) Zapewniona jest również wygoda kserowania - a to ważny aspekt dla materiałów typu "photocopiable". Rozwiązania graficzne są bardzo przyjemne w odbiorze. To by było na tyle, jeśli chodzi o główne kwestie techniczne, na które zwracam uwagę podczas wyboru poszczególnych pozycji książkowych.


angielski matura karty zestaw
Zestaw kart egzaminacyjnych


Część Teacher's notes zawiera 8 sekcji:

 • Introductory Questions,
 • Conversation with role-play,
 • Describing the picture,
 • Question 1 - Commenting on the picture,
 • Question 2 - Talking about your present preferences or habits,
 • Question 3 - Narrating a past event,
 • Choosing an option based on visual prompts,
 • General questions.

W notatkach nauczyciela znajdziemy dokładny opis ćwiczeń zaczynający się od wstępu, procedury wykonania oraz sugestii do "follow-up'u". Autorzy proponują również rozszerzenie oraz propozycje ćwiczeń dla uczniów z "limited English", czyli ograniczoną znajomością języka angielskiego.egzamin english angielski matura ustna
Przykładowa strona z Teacher's Notes


angielski english matura egzamin ustny
Ćwiczenia do przykładowej strony z Teacher's Notes


Dodatkowo, przy każdym zadaniu znajdziemy symbole mówiące Nam o formie pracy, orientacyjnym czasie, celu i poziomie trudności.symbole
Speaking for Matura - key to symbols


Różnorodność ćwiczeń zawartych w książce to jeden z jej największych atutów. Mamy do wyboru nie tylko karty z gotowymi pytaniami, ale również:


 • dialogi i zdania z brakującymi słowami,
 • szeregowanie wyrażeń zgodnie z funkcją językową,
 • opisywanie części obrazka,
 • opowiadanie z ilustracją do pracy w parach,
 • pytania i ikonki do odpowiedzi,
 • uzupełnianie zdań czasownikami w odpowiedniej formie i przyporządkowywanie do obrazka,
 • ćwiczenia leksykalne, które poprzedzają pracę z ilustracjami (zanim przejdziemy do właściwego zadania uczeń ma bazę do zdań i wyrażeń, które mogą redukować stres podczas wypowiedzi).


Po przerobieniu każdej sekcji mamy pewność, iż uczeń będzie w pełni zaznajomiony z formą i rodzajami zadań występujących na maturze ustnej z języka angielskiego.


Czy Polonsky Speaking for Matura jest tylko i wyłącznie dla maturzystów? Sądzę, iż tę publikację można z powodzeniem wykorzystać z dorosłymi czy gimnazjalistami w zależności od ich poziomu językowego (najlepiej B1 lub B2). 

Dzięki szerokiej gamie ćwiczeń, dokładnym opisie zadań egzaminacyjnych oraz dodatkowym zestawie kart egzaminacyjnych - matura ustna z języka angielskiego nie będzie już taka straszna!
Jeśli jesteście zainteresowani, Polonsky Speaking for Matura to podgląd dostępny jest TU, a zakupu można dokonać TUTAJ.


A może posiadacie już tę książkę? Co o niej sądzicie?Autorom  gratuluję, dziękuję za książkę i czekam na kolejne publikacje ☺
Zapraszam na fanpage na Facebooku: English Freak oraz profil  INSTAGRAMOWY.5 komentarzy:

 1. Mam i tak jak Ty szczerze polecam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A co wywarło największe wrażenie?

   Usuń
  2. Przede wszystkim ilość przeróżnych ćwiczeń i pomysłowość, kolorowe karty egzaminacyjne i, co bardzo ułatwia korzystanie z książki, oprawa druciana grzebieniowa.

   Usuń
 2. Touche. Sound arguments. Keep up the great work.

  OdpowiedzUsuń
 3. We're a bunch of volunteers and opening a brand new scheme in our
  community. Your web site provided us with
  valuable information to work on. You've done an impressive activity and our entire group might be thankful to you.

  OdpowiedzUsuń