czwartek, 20 kwietnia 2017

10 SPOSOBÓW NA NAUKĘ SŁÓWEK - 10 WAYS TO LEARN VOCABULARY

10 SPOSOBÓW NA NAUKĘ SŁÓWEK

10 WAYS TO LEARN VOCABULARY


Nauka słownictwa niejednemu z nas sprawiała kłopoty - czy możemy sobie ułatwić przyswajanie słownictwa??? Oczywiście, że tak. Kolejny problem to zapominanie zwłaszcza tych słówek, których nie używamy zbyt często. Ważne jest, aby metodę dostosować do siebie, gdyż na każdego z nas działa coś innego. Poniżej przedstawię Wam moich pomocników, czyli 10 sposobów na naukę słówek ;)Lista nadaje się głównie dla uczniów już samodzielnych, osób doskonalących zasób słownictwa lub odświeżających go. Niektóre elementy możemy również wykorzystać w realiach klasowych lub grupach w szkołach językowych.

Numer 1


Czytanie książek w języku angielskim, niektóre z nich posiadają ćwiczenia utrwalające - tutaj mamy kilka opcji do wyboru:

 • tzw. "readersy", czyli książeczki dostosowane do poziomu językowego;
 • książki ze słownikiem na marginesie np. wydawnictwa Edgard lub Ze Słownikiem;
 • książki z tłumaczeniem całej strony np. seria "Czytamy w oryginale Newsweek";
 • książki w oryginale dla bardziej zaawansowanych.
A tutaj możecie pobrać za darmo sześć książek w pdf: POBIERZ
Numer 2


Czytanie magazynów w oryginale np. English Matters, Business English, Time, Newsweek.

Numer 3


Platforma QUIZLET - tworzymy własne listy, a  fiszki oraz gry on line  generują się samoczynnie:) Jest to bardzo wygodne narzędzie, ponieważ możemy spersonalizować listy lub korzystać z gotowców.

Numer 4


FISZKI - możemy je zakupić lub wykonać samemu, co bardzo polecam, gdyż wtedy lepiej i szybciej zapamiętujemy. Więcej o fiszkach już niedługo ...


Numer 5


Wszelkiej maści gry planszowe oraz karciane, które łatwo nabyć w sklepach internetowych lub na allegro;

Numer 6


Oglądanie filmów lub seriali bez lub z angielskimi podpisami - polecam stronkę Ororo.Tv , gdzie podczas oglądania najeżdżamy na słówko i zostaje ono wytłumaczone, kontrolujemy prędkość, wybieramy język (aby oglądać bez ograniczeń należy wykupić abonament - warto czekać na promocje);

Numer 7


Rozmowy z native speakerami lub innymi osobami, które mogą się z nami porozumieć tylko w języku angielskim (blogi, czaty, fora, podczas wycieczek, wyjazdów na wakacje itp.);


Numer 8

Analizowanie tekstów piosenek oraz układanie własnego tekstu do danej melodii ;)


Numer 9

Grupowanie / Kategoryzacja / Tworzenie mapy myśli / Stosowanie kolorów;

Numer 10


Słuchanie brytyjskiego radia oraz oglądanie wiadomości BBC lub CNN, tudzież innych kanałów.Powtarzanie i utrwalanie jest bardzo ważne. Słownictwo szybko się ulatnia jeśli nie jest czynnie stosowane, więc można by rzec, że jego nauka trwa przez całe życie :)
To jest moja subiektywna lista 10 sposobów na naukę słówek, a Wy jakie  polecacie?

Czekam na Wasze patenty w komentarzach :)


Bądź na bieżąco i odwiedź fanpage bloga na Facebooku: English Freak oraz profil na  INSTAGRAMIE.


10 komentarzy:

 1. Zgadzam się w 100%! Ja mogę dodać jeszcze od siebie, że mi bardzo pomaga nauczanie innych :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Racja, nauczanie innych zmusza do ciągłego szlifowania języka, zagłębiania się w nową tematykę i co za tym idzie nabywanie nowego słownictwa :)

   Usuń
 2. Stosowałam własnoręcznie wykonane fiszki. Kuszą mnie książki ze słownikami, ale obawiam się, że mój język nie jest jeszcze na tyle ogarnięty.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Atutem własnoręcznie wykonanych fiszek jest to, że zawierają słownictwa, które w danej chwili potrzebujemy :) Jeśli chodzi o książki ze słownikiem, to polecam wypróbować te na poziomie A1/A2 lub "readersy" na poziomie początkowym - często oznaczanym cyferkami 1 lub 2. Myślę, że warto zajrzeć do księgarni i przeczytać stronkę lub dwie - wtedy będziemy mieć pewność, co Nam najlepiej odpowiada :)

   Usuń
 3. Musze wybrobowac twoje metody. Dawno slyszalam o tym, ze mozna sie uczyć z filmów, ale nie wiedziałam gdzie takie znaleźć. Dziękuję Ci. Zapraszsm do siebie http://sandarfashion.blogspot.com/?m=1

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, ze mogłam pomóc :) Zostawiłam pytanko, co do pomadek Golden Rose :)

   Usuń
 4. Póki co używałam tylko memrise, nie wiedziałam że jest tyle innych możliwości 😃

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możliwości jest wiele i zapewne nie wymieniłam wszystkich :)

   Usuń
 5. U mnie zawsze najlepiej sprawdzały się listy słówek. Potem dorabiałam sobie do danego słówka kontekst. Dużo też zawdzięczam w moim przypadku niemieckojęzycznym programom telewizyjnym. W trakcie oglądania język się chłonie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również posiadałam takie listy słówek, a ucząc się niemieckiego rzeczowniki miały swoje kolory zgodne z rodzajnikiem :) Oglądanie programów w języku obcym to także znakomita forma nauki, ponieważ mamy kontekst, obraz i dźwięk, wiec prościej zapamiętać / skojarzyć.

   Usuń