sobota, 10 czerwca 2017

LET'S SPEAK - QUESTION CARDS (PRINTABLE)

LET'S SPEAK - QUESTION CARDS  

(PRINTABLE)Mówienie w języku obcym jest bardzo często stresującą czynnością dla uczniów / kursantów. Jest kilka przyczyn, które mogą wywoływać takie nastawienie – na przykład bycie wywołanym na forum grupy, porównywanie własnego stylu mówienia i umiejętności do innych uczestników zajęć, otrzymanie pytania, które nie jest tematem zainteresowania danej osoby, rozproszenie związane z hałasem produkowanym przez innych uczniów, twierdzenie, iż dziwnie się brzmi w innym języku i wiele innych. Czy możemy takim takim uczniom pomóc i w jaki sposób? Poniżej przedstawię kilka sposobów, które obniżają poziom stresu i zachęcają do mówienia ☺pytania mówienie speaking question cards
question cards


Jak zmotywować do mówienia?

Najprostszym sposobem jest wplecenie pytań w gry, na przykład:
 • gry planszowe,
 • 10 Seconds - w zależności od pytań ustalmy odpowiedni czas na udzielenie odpowiedzi.

Kolejna propozycja to umieszczenie pytań w ciekawym pojemniku, na przedmiocie itp.:
 • w balonach,
 • w jajkach Kinder,
 • na patyczkach laryngologicznych ' do lodów,
 • w formie popcornu,
 • w formie QR kodu,
 • na chusteczce, którą wyciągamy z pudełka,
 • na papierze toaletowym,
 • i cokolwiek nam przyjdzie do głowy lub wpadnie nasze ręce ☺Ważną rzeczą jest również, aby zadawać pytania z tematu, który już został przerobiony, ponieważ niekiedy kursanci nie wiedzą nawet po polsku, co odpowiedzieć. Posiadanie bazy informacyjnej z danej dziedziny zmniejsza stres.


Niektórzy uczniowie preferują tzw. banki pożytecznych zwrotów, które można wykorzystać wyrażając swoją opinię czy porównując.
Pozwólmy na pracę w parach lub w mniejszych grupach – stuprocentowa poprawność językowa nie jest konieczna!Jeśli wypowiedź ma być dłuższa, zachęćmy do zrobienia mapki myśli lub wypisania krótkich haseł/wyrażeń.
Wsłuchujmy się w to, co mówią uczniowie – niekiedy podają nam wspaniałe rozwiązanie nie potrafiąc ubrać tego w odpowiednie słowa. Często wspominają o rzeczach, które możemy przenieść na pole lekcyjne i sprawić, że nauka będzie dla nich przyjemnością!
Oto karty z pytaniami – Question cards


pytania questions karty
Question cards 1

pytania questions
Question cards 2


 Pytań w sumie jest 40 – chyba będzie w czym wybierać...Click me to download


Proste pytanka oraz zadania znajdziecie również TU oraz TU.Wasz „feedback” w postaci komentarzy to zachęta do dalszego „postowania”!


Jeśli chcemy być na bieżąco – odwiedźmy fanpage na Facebooku oraz profil na Instagramie.

 

14 komentarzy:

 1. Super na powtórkę przed końcem roku :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie takie było zamierzenie ;) Powtarzamy struktury leksykalne i gramtyczne poprzez niepozorne pytanka :)

   Usuń
 2. świetny materiał:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Pytań zawsze jest za mało - trzeba będzie pomyśleć nad kolejnymi :P

   Usuń
 3. Jak wyciągam na moich lekcjach gry planszowe (po angielsku, mam kilka fajnych, gotowych)to dzieci szaleją :) I chcą grać, i z mówieniem nie ma wtedy problemu. Wystarczy dobra metoda i efekt jest :) A teraz powtarzam z dziewczynką na korepetycjach cały materiał od początku roku właśnie poprzez zabawę. Ona nie myśli o nauce, ale wykorzystuje zdobytą wiedzę i obie się dobrze bawimy :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nauka poprzez zabawę to jest to! Dzieciaki niekiedy na koniec zajęć / gry stwierdzają: "ej, to były słówka z działu 6" ;)

   Usuń
 4. Rewelacyjny pomysł z tymi grami. Nie wpadłabym na to. A to przecież świetnie motywuje do konstruowania krótkich, rzeczowych zdań! Super!

  OdpowiedzUsuń
 5. Pytania są bardzo przydatne w nauce języka obcego. Grunt to mówić, mówić i jeszcze raz mówić. Praktyka czyni mistrza.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się - grunt to nie bać się używać języka :)

   Usuń
 6. Uwielbiam taką formę nauki j. obcego :) Polecam gorąco każdemu!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trudno się nie zgodzić i również polecam z całego serca :)

   Usuń
 7. Hi there, I desire to subscribe for this website to obtain most recent updates, thus where can i do it please help out.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hi, you can follow me on Facebook, Instagram, Pinetest or Twitter :) - the icons are placed on the right side of the web. Let me know if you have managed to follow.

   Usuń