Wpis ten powstał w ramach akcji ” W 80 blogów dookoła świata”. Jest to druga edycja z okazji Światowego Dnia Książki. Nie zastanawiałam się długo nad wyborem tematu – pomysł o poście na temat książeczek dla dzieci już jakiś czas chodził za mną 😉 Zatem nie będę przedłużać wstepu i przejdę do konkretów.
Dzieci uwielbiają czytać i oglądać książeczki – co w nich takiego jest? Dlaczego sprawiają tyle radości? Czy warto czytać książeczki w języku angielskim?
Książeczki po angielsku dla dzieci – czy warto je czytać? |
Nie ma jednej odpowiedzi na te pytania. Z pewnością książeczki dla dzieci mają ciekawe rozwiązania graficzne, które przykuwają oko. Niektóre z nich są dotykowe, dzięki czemu dzieci poznają różnorakie faktury. Moje dzieci uwielbiają serię „That’s not my…”. Z łatwością również znajdziemy książki dźwiękowe, które uczą odgłosów lub konkretnych słów. Mój faworyt to ponownie pozycja Wydawnictwa Usborne, a mianowicie „Listen and learn. First English Words”.
Historie zawarte w angielskich książeczkach są bardzo ciekawe, pisane są prostym i melodyjnym językiem. Traktują o wielu tematach, więc prosto jest dobrać publikację zgodnie z zainteresowaniami dziecka. Gdy czytamy i oglądamy rzeczy, które Nas interesują, Nasz mózg szybciej i lepiej zapamiętuje.
Książeczki po angielsku dla dzieci – czy warto je czytać? |
Kolejnym hitem są książki „lift-the-flap”, gdzie mali ciekawscy poznają świat i elementy opowiadania poprzez otwieranie okienek. Tutaj z czystym sumieniem mogę polecić serię o „Spocie” oraz „Dear Zoo”. Oczywiście pozycji jest więcej, więc jeśli tylko mamy dostęp do przejrzenia książek, nie zastanawiajmy się. Natomiast, jeśli w pobliżu nie mamy takiej możliwości, to zachęcam do odwiedzenia najlepszego bloga o książeczkach angielskich jakiego znam – Let’s read in English. Maria prezentuje w nim nie tylko książki, ale również podaje linki do dodatkowych materiałów oraz video. Dzięki niej moja angielska biblioteczka niesamowicie się rozrosła 🙂
Książeczki po angielsku dla dzieci – czy warto je czytać? |
Dlaczego warto czytać dzieciom?
- tworzenie „językowych” połączeń nerwowych w mózgu,
- podstawa rozwoju poznawczego,
- poczucie bliskości,
- samorozwój,
- rozwijanie zainteresowań,
- usprawnienie komunikacji,
- w niektórych przypadkach działają jak „uspokajacz”,
- rozwijanie wyobraźni,
- rozwijanie umiejętności koncentracji,
- kształtowanie pozytywnego nastawienia do książek i czytania,
- osłuchanie się z językiem angielskim,
- zainteresowanie się językiem obcym,
- poznawanie innych kultur,
- i chyba najważniejsze – ZABAWA 🙂
Książki dla dzieci są atrakcyjne wizualnie, pozwalają się skupić na dłużej, zawierają wiele informacji i co za tym idzie pomagają poznawać świat. Powyższa lista zalet chyba mówi sama za siebie – WARTO CZYTAĆ DZIECIOM KSIĄŻECZKI PO ANGIELSKU!
A teraz zapraszam Was na wycieczkę po innych blogach i krajach:
Niektóre linki są jeszcze nieaktywne z uwagi na datę publikacji.
3-mar (sob), godzina: 10:00
Madou en France – Tomi Ungerer – autor pięknych francuskich książek dla dzieci
Zdecydowanie warto czytać dzieciom książeczki po angielsku, od zawsze byłam za tym 🙂
W takim razie mamy taką samą opinię – kontynuujmy zatem zachęcanie innych 🙂
Super, że piszesz akurat o książkach Usborne, bo ja je kocham <3 Dlatego właśnie sama je sprzedaję – dwie zalety takiego rozwiązania to po pierwsze mam dostęp do wszelkich nowości, a po drugie mogę mieć te książki w domu, zanim je sprzedam 🙂
Jeśli chodzi o gadającą książkę "Listen and learn. First English Words" to jest też druga część "Listen and learn. Get ready for school". Obie są hitami i zachwycają nie tylko najmłodszych.
Sprzedając te książki również mam okazję obserwować różne reakcje na nie. Niektórzy rodzice mówią, że to za wcześnie dla ich dzieci, inni z kolei zachwycają się tymi kolorowymi tytułami.
P.S. Czytanie książek przez moją mamę jest chyba jednym z najmilszych wspomnień z mojego dzieciństwa, dlatego polecam to każdemu rodzicowi, obojętnie, czy będzie czytał po polsku, po angielsku, czy po chińsku (jeśli umie) 😉
Zdaję sobie sprawę, że zdania są podzielone, ale bliskie relacje emocjonalne i fizyczne, które występują podczas wspólnego czytania są na wagę złota 🙂
O drugiej części słyszałam, generalnie książki Usborne są wyjątkowe i nie mogę o nich złego słowa powiedzieć!
A od jakiego wieku warto zacząć czytać dziecim po angielsku? Kiedy jest optymalny wiek na rozpoczęcie nauki przez dzieci?
Moim skromnym zdaniem od samego początku, nie tyle, żeby mieć kontakt z językiem, ale właśnie dla tworzenia więzi, która jest bezcenna 🙂
Nie ma chyba osoby, która odważyłaby się podważyć Twoją tezę – oczywiście, że warto czytać dzieciom książeczki po angielsku! Na naszym rynku jest tyle pięknych i wartościowych książek, że naprawdę jest w czym wybierać. Fajnie, że podjęłaś się takiego tematu na wpis, szczególnie przy okazji Dnia Książki. Promujmy czytelnictwo, w grupie siła!Dziękuję również za polecenie i bardzo miłe słowa dotyczące bloga.
Z tym to różnie bywa, niektórzy nawet podważają sens nauczania dzieci angielskiego … Ja jednak jestem z frakcji, która twierdzi, że warto uczyć i czytać po angielsku, zwłaszcza poprzez zabawę, gdyż to jest naturalne środowisko przyswajania wiedzy i zdobywania nowych umiejętności przez dzieci 🙂
"Dear Zoo" wyszło także po polsku jako "Kochane ZOO".
Zgadza się, przy czym mnie jednak urzekła wersja angielska 🙂