czwartek, 1 marca 2018

Książeczki po angielsku dla dzieci - czy warto je czytać?

Książeczki po angielsku dla dzieci - czy warto je czytać?


Wpis ten powstał w ramach akcji " W 80 blogów dookoła świata". Jest to druga edycja z okazji Światowego Dnia Książki. Nie zastanawiałam się długo nad wyborem tematu - pomysł o poście na temat książeczek dla dzieci już jakiś czas chodził za mną ;) Zatem nie będę przedłużać wstepu i przejdę do konkretów.

Dzieci uwielbiają czytać i oglądać książeczki – co w nich takiego jest? Dlaczego sprawiają tyle radości? Czy warto czytać książeczki w języku angielskim?

Książeczki po angielsku dla dzieci - czy warto je czytać?
Książeczki po angielsku dla dzieci - czy warto je czytać?
Nie ma jednej odpowiedzi na te pytania. Z pewnością książeczki dla dzieci mają ciekawe rozwiązania graficzne, które przykuwają oko. Niektóre z nich są dotykowe, dzięki czemu dzieci poznają różnorakie faktury. Moje dzieci uwielbiają serię „That's not my...”. Z łatwością również znajdziemy książki dźwiękowe, które uczą odgłosów lub konkretnych słów. Mój faworyt to ponownie pozycja Wydawnictwa Usborne, a mianowicie „Listen and learn. First English Words”.
Historie zawarte w angielskich książeczkach są bardzo ciekawe, pisane są prostym i melodyjnym językiem. Traktują o wielu tematach, więc prosto jest dobrać publikację zgodnie z zainteresowaniami dziecka. Gdy czytamy i oglądamy rzeczy, które Nas interesują, Nasz mózg szybciej i lepiej zapamiętuje.

Książeczki po angielsku dla dzieci - czy warto je czytać?
Książeczki po angielsku dla dzieci - czy warto je czytać?


Kolejnym hitem są książki „lift-the-flap”, gdzie mali ciekawscy poznają świat i elementy opowiadania poprzez otwieranie okienek. Tutaj z czystym sumieniem mogę polecić serię o „Spocie” oraz „Dear Zoo”. Oczywiście pozycji jest więcej, więc jeśli tylko mamy dostęp do przejrzenia książek, nie zastanawiajmy się. Natomiast, jeśli w pobliżu nie mamy takiej możliwości, to zachęcam do odwiedzenia najlepszego bloga o książeczkach angielskich jakiego znam – Let's read in English. Maria prezentuje w nim nie tylko książki, ale również podaje linki do dodatkowych materiałów oraz video. Dzięki niej moja angielska biblioteczka niesamowicie się rozrosła :)

Książeczki po angielsku dla dzieci - czy warto je czytać?
Książeczki po angielsku dla dzieci - czy warto je czytać?


Ciekawą propozycją są też książki z ruchomymi elementami, książki wielkogabarytowe, książeczki obrazkowe, na których wyszukujemy różne elementy a'la I spy with my little eye ..., o tej formie możecie więcej przeczytać tutaj.


Dlaczego warto czytać dzieciom?

 • tworzenie "językowych" połączeń nerwowych w mózgu,
 • podstawa rozwoju poznawczego,
 • poczucie bliskości,
 • samorozwój,
 • rozwijanie zainteresowań,
 • usprawnienie komunikacji,
 • w niektórych przypadkach działają jak "uspokajacz",
 • rozwijanie wyobraźni,
 • rozwijanie umiejętności koncentracji,
 • kształtowanie pozytywnego nastawienia do książek i czytania,
 • osłuchanie się z językiem angielskim,
 • zainteresowanie się językiem obcym,
 • poznawanie innych kultur,
 • i chyba najważniejsze - ZABAWA :)

Książki dla dzieci są atrakcyjne wizualnie, pozwalają się skupić na dłużej, zawierają wiele informacji i co za tym idzie pomagają poznawać świat. Powyższa lista zalet chyba mówi sama za siebie - WARTO CZYTAĆ DZIECIOM KSIĄŻECZKI PO ANGIELSKU!


A jaką Wy macie opinię na temat książeczek po angielsku? Stosujecie je na swoich zajęciach lub z własnymi pociechami? Jakie są Wasze ulubione tytuły?


A teraz zapraszam Was na wycieczkę po innych blogach i krajach:

Niektóre linki są jeszcze nieaktywne z uwagi na datę publikacji.


1-mar (czw), godzina: 10:00


2-mar (pt), godzina: 10:00

3-mar (sob), godzina: 10:00

4-mar (nd), godzina: 10:00

5-mar (pon), godzina: 10:00           

6-mar (wt), godzina: 10:00

7-mar (śr), godzina: 10:00

 Daj Słowo


Chętnych blogerów językowych i kulturowych zapraszamy do grupy Blogi językowe i kulturowe oraz do kontaktu poprzez blogi.jezykowe1@gmail.com 

Bądź na bieżąco i odwiedź fanpage bloga na Facebooku: English Freak oraz profil na INSTAGRAMIE.


10 komentarzy:

 1. "Dear Zoo" wyszło także po polsku jako "Kochane ZOO".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się, przy czym mnie jednak urzekła wersja angielska :)

   Usuń
 2. Nie ma chyba osoby, która odważyłaby się podważyć Twoją tezę - oczywiście, że warto czytać dzieciom książeczki po angielsku! Na naszym rynku jest tyle pięknych i wartościowych książek, że naprawdę jest w czym wybierać. Fajnie, że podjęłaś się takiego tematu na wpis, szczególnie przy okazji Dnia Książki. Promujmy czytelnictwo, w grupie siła!Dziękuję również za polecenie i bardzo miłe słowa dotyczące bloga.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tym to różnie bywa, niektórzy nawet podważają sens nauczania dzieci angielskiego ... Ja jednak jestem z frakcji, która twierdzi, że warto uczyć i czytać po angielsku, zwłaszcza poprzez zabawę, gdyż to jest naturalne środowisko przyswajania wiedzy i zdobywania nowych umiejętności przez dzieci :)

   Usuń
 3. A od jakiego wieku warto zacząć czytać dziecim po angielsku? Kiedy jest optymalny wiek na rozpoczęcie nauki przez dzieci?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim skromnym zdaniem od samego początku, nie tyle, żeby mieć kontakt z językiem, ale właśnie dla tworzenia więzi, która jest bezcenna :)

   Usuń
 4. Super, że piszesz akurat o książkach Usborne, bo ja je kocham <3 Dlatego właśnie sama je sprzedaję - dwie zalety takiego rozwiązania to po pierwsze mam dostęp do wszelkich nowości, a po drugie mogę mieć te książki w domu, zanim je sprzedam :)
  Jeśli chodzi o gadającą książkę "Listen and learn. First English Words" to jest też druga część "Listen and learn. Get ready for school". Obie są hitami i zachwycają nie tylko najmłodszych.
  Sprzedając te książki również mam okazję obserwować różne reakcje na nie. Niektórzy rodzice mówią, że to za wcześnie dla ich dzieci, inni z kolei zachwycają się tymi kolorowymi tytułami.
  P.S. Czytanie książek przez moją mamę jest chyba jednym z najmilszych wspomnień z mojego dzieciństwa, dlatego polecam to każdemu rodzicowi, obojętnie, czy będzie czytał po polsku, po angielsku, czy po chińsku (jeśli umie) ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdaję sobie sprawę, że zdania są podzielone, ale bliskie relacje emocjonalne i fizyczne, które występują podczas wspólnego czytania są na wagę złota :)

   O drugiej części słyszałam, generalnie książki Usborne są wyjątkowe i nie mogę o nich złego słowa powiedzieć!

   Usuń
 5. Zdecydowanie warto czytać dzieciom książeczki po angielsku, od zawsze byłam za tym :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie mamy taką samą opinię - kontynuujmy zatem zachęcanie innych :)

   Usuń