środa, 25 lipca 2018

ANGIELSKIE PIOSENKI DLA DZIECI

ANGIELSKIE PIOSENKI DLA DZIECI


Nie wiem jak Wy, ale ja sporo nauczyłam się właśnie z piosenek. Czasami słyszy się głosy: "Oni nic nie robią, tylko skaczą, tańczą i śpiewają" - czy naprawdę to jest "tylko"? Ja należę do zwolenników nauki poprzez piosenki oraz zabawę :) Dlaczego??? Odpowiem poniżej...


Angielskie piosenki dla dzieci
Angielskie piosenki dla dzieci


Dlaczego warto wykorzystywać piosenki na zajęciach językowych?


Po pierwsze uatrakcyjniają zajęcia zarówno w grupach młodszych, jak i starszych. Kwestia doboru odpowiedniego repertuaru oraz formy ćwiczeń.

Po drugie, śpiewając w grupie unikamy wstydliwych sytuacji, motywujemy do używania języka bez narażenia na poprawianie wymowy.

Następnie, dzięki piosenkom możemy ćwiczyć wszystkie "skille" (sprawności językowe), czyli słuchanie, mówienie, czytanie oraz pisanie.

Co więcej, doskonalimy gramatykę (chodź tutaj czasami trzeba uważać) oraz słownictwo. Poznajemy slang oraz język mniej formalny.

Podczas śpiewania piosenek najmłodsi mogą wykonywać ruchy, które zbawiennie wpływają na przeładowaną atmosferę w klasie. Powiedzenie "Muzyka łagodzi obyczaje" jest bardzo aktualne w tej kwestii. Pobudzeni uczniowie mogą wyładować negatywne emocje w bezpieczny sposób.

Piosenki to również łatwodostępny materiał autentyczny.

Ponadto, uczniowie mają okazję obcowania z różnymi akcentami.


Angielskie piosenki dla dzieci
Angielskie piosenki dla dzieci

Co możemy zrobić z piosenką?


Angielskie piosenki dla dzieci
Angielskie piosenki dla dzieci

Czy każda piosenka się nadaje na zajęcia językowe?


Tutaj muszę wspomnieć, aby dokładnie prześledzić tekst oraz zapoznać się z teledyskiem zanim zaprezentujemy piosenkę - zwłaszcza jeśli uczniowie zgłaszają własne propozycje. Weźmy pod uwagę poziom językowy, grupę wiekową, tematykę, hity danego czasu, zainteresowania uczniów, tempo i rytm piosenki oraz ilość nowych słów.


Angielskie piosenki dla dzieci
Angielskie piosenki dla dzieci

Bazy piosenek i ciekawa stronka z angielskimi piosenkami


Najpopularniejsze to Super Simple Songs – piosenki dostępne są z obszerną obudową. Kolejnym kanałem jest Pinkfong. British Council ma również swoją propozycję na stronce learnenglishkids.


Polecam także stronkę lyricstraining, gdzie znajdziemy piosenki w różnych językach. Uzupełniamy tam luki lub korzystamy z wersji karaoke. Co więcej, mamy możliwość wyboru poziomu: beginner, intermediate, advanced lub expert oraz tworzenia własnych ćwiczeń.
Ten wpis powstał w ramach akcji "W 80 blogów dookoła świata" :) Poniżej zamieszczam linki do pozostałych blogerów z grupy - zapraszam do lektury:


Chętnych blogerów językowych i kulturowych zapraszamy do grupy Blogi językowe i kulturowe oraz do kontaktu poprzez blogi.jezykowe1@gmail.com 
7 komentarzy:

 1. To prawda, że przez piosenki najszybciej jest zapamiętać słówka lub całe fragmenty zdań. Wchłaniane są automatycznie i pozostają w głowie zupełnie bez wysiłku. Lubie taka naukę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się w pełni, dzięki tej formie nauczyłam się wielu słówek i wyrażeń :)

   Usuń
 2. Moje Tajfuniątko uczy się angielskiego na razie tylko z piosenek i od Świnki Peppy. Uwielbia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja sama uwielbiam oglądać Peppę po angielsku, ale ciiii... ;)

   Usuń
 3. Uwielbiam Lyricstraining! Wykorzystuję dla siebie i dla uczniów.

  OdpowiedzUsuń
 4. To prawda, że dzięki piosenkom można się uczyć języka. Na pewno zachęcają do zrozumienia tekstu. Przynajmniej tak miałam z angielskimi piosenkami.

  OdpowiedzUsuń