sobota, 21 lipca 2018

SAMOROZWÓJ W PRACY NAUCZYCIELA JĘZYKA ANGIELSKIEGOSAMOROZWÓJ W PRACY NAUCZYCIELA JĘZYKA ANGIELSKIEGO


Wakacje czyli czas urlopowy to bardzo dobry moment na pogłębienie wiedzy i poszukiwania nowych dla Nas informacji. Oczywiście pora urlopowa nie jest jedyną na to, aby się rozwijać :)SAMOROZWÓJ W PRACY NAUCZYCIELA JĘZYKA ANGIELSKIEGO
SAMOROZWÓJ W PRACY NAUCZYCIELA JĘZYKA ANGIELSKIEGOPostanowiłam podzielić się z Wami, gdzie poszukuję wiedzy. Biorę udział w webinarach, konferencjach i szkoleniach stacjonarnych lub online. Tutaj stajemy przed wyborem skorzystania z darmowych opcji lub tych płatnych. Przedstawię kilka za „free”:

 • webinary Edunation, cykl szkoleń GREAT z Nowej Ery, 
 • długoterminowe kursy na Coursera, Futurelearn lub E-Twinning
 • poszukiwania informacji na blogach, portalach oświatowych, 
 • czytanie magazynu „Języki obce w szkole”
 • korzystanie z zasobów bibliotek miejskich i ich oddziałów naukowych, bibliotek pedagogicznych, 
 • grupy nauczycielskie na Facebooku, 
 • darmowe materiały znajdziemy w magazynie EnglishLand
 • artykuły metodyczne dostępne w internecie – swoją drogą Aniela Tekiela stworzyła niesamowitego padleta KLIK 
 • zaopatrywanie się w przeróżne pozycje książkowe, które bardzo często polecają Nam koleżanki po fachu – tutaj podziękowania dla Ewy Szymkowiak oraz Justyny Mak :) 


SAMOROZWÓJ W PRACY NAUCZYCIELA JĘZYKA ANGIELSKIEGO
SAMOROZWÓJ W PRACY NAUCZYCIELA JĘZYKA ANGIELSKIEGO


Na początku swojej ścieżki zawodowej miałam okazję skorzystać z „Mobilności kadry Comeniusa”, dzięki czemu uczestniczyłam w dwutygodniowym szkoleniu w Totnes. Było to niesamowite doświadczenie, a tematyką kursu było „Speaking activities”. Poznałam nauczycieli z Hiszpanii oraz Turcji. Prowadzący zadbał nie tylko o dużą ilość teorii, ale również wykorzystania jej w praktyce.


Istnieje również wiele płatnych szkoleń / konferencji, ale tutaj najlepiej zasięgnąć opinii, aby nie stracić pieniędzy i wyjść niezadowolonym np. formą szkolenia, osobą szkoleniowca czy ilością informacji.


Jeśli mamy fundusze, to możemy śmiało skorzystać z zasobów księgarni, nabywać czasopisma w języku angielskim lub magazyny branżowe np. The Teacher, Get Creative, English Matters itp.


SAMOROZWÓJ W PRACY NAUCZYCIELA JĘZYKA ANGIELSKIEGO
SAMOROZWÓJ W PRACY NAUCZYCIELA JĘZYKA ANGIELSKIEGO


Ważną kwestią jest również fakt zrobienia odpowiednich notatek, które umożliwią Nam późniejszą analizę, wysnucie wniosków oraz wdrożenie pewnych elementów w życie. Ponadto, takie notatki przydadzą się również przy pisaniu sprawozdania w trakcie awansu zawodowego. Wiele razy słyszałam: „Byłam na takim i takim szkoleniu, ale nie pamiętam o czym było...”


SAMOROZWÓJ W PRACY NAUCZYCIELA JĘZYKA ANGIELSKIEGO
SAMOROZWÓJ W PRACY NAUCZYCIELA JĘZYKA ANGIELSKIEGO


Polecam Wam szkolenia online, ponieważ nie jesteśmy uwiązani terminowo, możemy wejść na platformę o dowolnej porze i wykonać zadania lub zanurzyć się w lekturze. Wiedzę możemy sobie odpowiednio dawkować siedząc wygodnie w fotelu lub leżąc w łóżku :)


Ciekawa jestem w jaki sposób Wy dbacie o samorozwój? Czy ma on dla Was znaczenie czy może bazujecie jedynie na wiedzy zdobytej podczas studiów?
Źródło grafik: pixabay.com

4 komentarze:

 1. This is my first time pay a quick visit at here and i am in fact impressed to read everthing at alone
  place.

  OdpowiedzUsuń
 2. Samorozwój to dla mnie bardzo istotna kwestia. Czasami łapię się na tym, że chciałabym poświęcić więcej czasu na szkolenie niż pracę:) wciąga, dodaje energii, sił oraz pomysłów. Wtorkowe webinary Edunation, to stały punkt programu, do tego szkolenia online - właśnie w okresie wakacji:) Wspominałaś w swoim wpisie o magazynach The Teacher, English Matters - uwielbiam!!! W tym roku jeszcze pochłaniam English Teaching Professional i Modern English Teacher. Od czasu do czasu Oxford University Press organizuje ciekawe webinary - również polecam. Uważam, że praca nad swoim warsztatem i ciągłe pogłębianie wiedzy to coś, co napędza nauczycieli. Dla mnie tydzień bez szkolenia lub ciekawego artykułu w rękach, to czas stracony:):) Poza tym, chcąc pokazać swoim uczniom, że żyjemy w czasach, gdzie ciągłe rozwijanie swoich umiejętności jest ważne, głównie po to, aby być atrakcyjnym na rynku pracy, ale też czerpać zadowolenie z tego, że nie stoimy w miejscu, chyba nie zrobimy tego lepiej, jak pokazując na swoim przykładzie, że nauka nie kończy się na szkole i studiach:) Moi uczniowie często pytają, co ciekawego i fajnego było we wtorek na webinarze, to jest fantastyczne:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli szkolenia są rzeczowe i prowadzone w odpowiedni sposób, to czasem faktycznie odnosi się wrażenie, iż praca (oczywiście z przymrużeniem oka) schodzi na drugi plan ;) Ciągle pogłębianie wiedzy wydaje się być konieczna, gdyż zmieniają się zasoby, zmieniają się zainteresowania uczniów, mamy większy dostęp do badań naukowych, szkoleń czy konferencji. Samorozwój to satysfakcja nie tylko dla siebie, ale również dla Naszych uczniów :)

   Usuń