Czas na kolejną odsłonę Egzaminacyjnego SOS! Wypowiedź pisemna od zawsze sprawiała problemy dużej ilości uczniów. Na szczęście istnieją różne sposoby na zaradzenie temu problemowi.

Moim zdaniem tworzenie wypowiedzi pisemnej to bardzo ważna umiejętność niezbędna do odpowiedniej komunikacji językowej. Być może się mylę – na pewno znajdą się osoby twierdzące, iż w dzisiejszych czasach już nikt nie pisze, wysłane są tylko wiadomości sms lub email. Nieliczni prowadzącą blogi, gdzie ulepszają swój warsztat pisarski.
Podstawa programowa zobowiązuje Nas jednak do ćwiczenia sprawności pisania, więc polemika w tym temacie nie będzie miała miejsca.
Na egzaminach wymagane są różne formy pisemne: email, wpis na blog, zaproszenie, listy formalne i nieformalne w tzw. sprawach różnych, rozprawki, opowiadania, opisy itp.
Egzaminacyjne SOS w akcji
Już niedługo Nasi Ósmoklasisty podejdą do egzaminu z języka angielskiego, więc przygotowałam listę kropek (poleceń) w formie tradycyjnej, mniej tradycyjnej oraz prezentacji multimedialnej.
Forma tradycyjna
Lista sporządzona została w formie A4. Jeśli chcesz, aby wywarła większe wrażenie, wydrukuj ją na kolorowym papierze. Paseczki wycinamy i umieszczamy w kopertach, w słoiczku, pod różnymi przedmiotami w klasie – wedle uznania. W celu uzyskania pomocy bardziej trwałej, kartkę laminujemy i wycinamy paseczki.
Forma mniej tradycyjna
To wersja inspirowana wpisem Anieli Tekieli z Kreatywnego Nauczania Języków Obcych. Ogłoszenie można wykorzystać jako element stacji, escape roomu czy też dodatkowych zadań dla tzw. early finishers.

Prezentacja multimedialna
Prezentacja to świetne rozwiązanie dla tych, którzy nie mają możliwości drukowania i laminowania lub najzwyczajniej w świecie nie mają na to ani czasu ani ochoty. Rozwiązujemy na czas, decydujemy czy wprowadzić element rywalizacji: grupa, która będzie miała najmniej rażących błędów wybierze nagrodę z wcześniej ustalonej puli np. decyzja o temacie projektu, rodzaju zadania, wyborze piosenki itp.
Polecenie dla uczniów brzmi następująco:
Odnieś się i rozwiń kropkę jednym lub dwoma zdaniami. Możesz użyć form twierdzących, przeczących lub pytających. Pamiętaj o stosowaniu przymiotników oraz przysłówków.
Egzaminacyjne SOS to drugi wpis z serii. W pierwszej części przedstawiłam pomysł na funkcje językowe. Na blogu znajdziesz również uniwersalne pomysły przydatne na różne powtórkowe okazje, na przykład Gra Jeopardy, Spójniki, gry 5 in a Row 1 i 2.
Aby pobrać materiały kliknij w poniższe wyrazy: