W końcu udało mi się zebrać materiały potrzebne do zajęć o Present Simple metodą stacji dydaktycznych.
Muszę przyznać, że zmobilizowało mnie wyzwanie „Technologia z klasą” Edunation i Anny Popławskiej, w którym wzięłam udział. Dzięki uczestnictwu zapoznałam się z nowymi narzędziami oraz funkcjami niektórych platform. W wirze pracy często przyzwyczajamy się do jednej formy / zadania / ćwiczenia, a dana stronka ma o wiele więcej możliwości, więc sądzę, iż naprawdę warto brać udział w takich wyzwaniach czy też webinarach. Ponadto, uzyskane informacje i odrobione zadania domowe przyczyniły się do powstania tego ebook’a z Present Simple.
O co tak naprawdę chodzi z metodą stacji?
Szerzej na ten temat pisałam w poprzednim poście – KLIK. Chciałam jednak podkreślić, że jest to jedna z bardziej efektywnych i efektownych metod aktywizujących.
Z czego składa się ebook „Present Simple metodą stacji”?
Zestaw zawiera ćwiczenia dla osób raczej początkujących z tym czasem gramatycznym. Użyte słownictwo jest bardzo proste, a struktury łatwe. Dzięki zawartości ebooka powtórzymy zarówno tworzenie zdań twierdzących, jak i przeczących. Co więcej, pojawi się też kilka pytań.
Stacje są co prawda numerowane, ale kwestia kolejności nie jest tutaj zbyt istotna. Niektóre z zadań przygotowane są do wycięcia, dzięki czemu po zalaminowaniu staną się wielokrotnego użytku. Generalnie „na upartego” zafoliować można także krzyżówkę,a przy stanowisku położyć marker suchościeralny.
Ebook składa się z 5 aktywności:
- Krzyżówka.
- Kody QR z ćwiczeniem polegającym na wpisaniu poprawnej formy czasownika. (przygotujmy kartki na odpowiedzi dla poszczególnych zespołów).
- Układanie zdań z wyrazów – wszystkie kartoniki muszą być wykorzystane.
- Łączenie połówek zdań.
- Dopasowanie obrazka do zdania.
Jak zorganizować lekcję metodą stacji?
Najważniejsze to dobrze podzielić zespół na grupy. Co mam na myśli? Ilość grup, która nie będzie zbyt wielka, gdyż to przysporzy Nam więcej „pracy taśmowej” (drukowanie, wycinanie, dzielenie do kopert). Z drugiej strony liczebność grup jest również ważna, więc zróbmy to z głową.
Dobrze jest przygotować opisane zestawy dla każdej z grup, aby nie tworzyć zbędnego zamieszania. Doposażenie każdej stacji w markery czy też inne pisaki jest, moim skromnym zdaniem, dobrym rozwiązaniem.
Zanim przystąpimy do działania uzgodnijmy reguły dotyczące poruszania się między stacjami, sposobu zgłaszania wykonania zadania, czasu spędzanego na poszczególnych stanowiskach.
Dodatkowo, jeśli potrzebujesz innych zadań na czas Present Simple, to zachęcam do odwiedzenia tych wpisów: KLIK1.
Co sądzisz o tej metodzie? Jakie przynosi efekty?
Pobieram Present Simple Metodą Stacji KLIK
Uzupełnieniem tych materiałów z pewnością będzie gramatyczna paczka:
Dziękuję za te wspaniałe materiały. Szukałam na jutro stacji zadaniowych dotyczacych present simple.
Cieszę się, że mogłam pomóc 🙂 Udanych zajęć!
Kocham metodę stacji. A teraz właśnie ćwiczę z moimi uczniami Simple Present. Spadłaś mi więc z nieba. Nie tylko z tym materiałem zresztą. Uwielbiam Twojego bloga.
Witam, na piczåtku powder, że Pani blog jest niesamowicie inspirujåcy; może nie znalazłam więc dopytuję o najtrudnuejszy czas dla Polaków czy like perfect w każdym , że tak to ujmę, wydaniu, pozdrawiam ciepło
Dziękuję bardzo, a co do Present Perfect jest w fazie tworzenia 🙂
To od pewnego czasu moja ulubiona metoda pracy. Uczniowie też ją kochają. Trzeba się wcześniej napracować, ale jakie efekty i satysfakcja.
Dziękuję za miłe słowa – Ty to akurat stacjami zajmujesz się zawodowo 🙂
Bardzo fajne, dziękuję. Uwielbiam metodę stacji Szczególnie jak robię warsztaty jako zajęcia dodatkowe. Wtedy zawsze Szukam szalonych pomysłów do pracy w grupach.
Dziękuję bardzo 🙂 Cieszę się, że materiały się spodobały 🙂 Który czas gramatyczny powinien się pojawić jako następny?
Oczywiście zestawienie present Simple present continuous. Ale uwaga na czas. Ta stacja, która łączy tylko połówki zdań jest najkrótsza. Uzupelnilam ja ćwiczeniami online ale to trzeba utrudnić.