englishfreak.pl
english freak

Blog o nauczaniu języków obcych | Teaching aids | Pomoce dydaktyczne | Pomysły na zajęcia

  • STRONA GŁÓWNA
  • BLOG
  • O MNIE
  • KONTAKT
  • WSPÓŁPRACA
  • Polityka prywatności
1 października 2018

KUBECZKI W NAUCZANIU JĘZYKA OBCEGO W OPARCIU O GIVE ME FIVE 4

 

Każdy z Nas pewnie ma swoje ulubione przydasie! Zbieranie różnych przedmiotów, które mogą się przydać lub wykorzystywanie rzeczy codziennego użytku w nauczaniu jest domeną belfrów 😉 Ja mam kilka takich rzeczy, o których będę pisać w osobnych postach. Dziś przedstawię Wam kubeczki 🙂 Na końcu czeka na Was niespodzianka!

 
KUBECZKI W NAUCZANIU JĘZYKA OBCEGO W OPARCIU O GIVE ME FIVE 4
KUBECZKI W NAUCZANIU JĘZYKA OBCEGO W OPARCIU O GIVE ME FIVE 4


Ostatnio w sklepach asortyment kubeczkowy stał się bardzo bogaty! Na zdjęciach możecie zobaczyć moje zdobycze z Pepco. Te wzory urzekły zarówno mnie, jak i moje osobiste pociechy.

Papierowe lub plastikowe kubeczki możemy wykorzystać na wiele sposobów. Przytoczę kilka przykładów, które moim zdaniem są nieodzowną częścią procesu edukacyjnego:

SORTERY

 

(GMF 4, Unit 1 page 9)

Kubki świetnie pełnią rolę sorterów. Dzięki nim możemy kategoryzować słownictwo, powtarzać kolory, urozmaicić przyswajanie  słowotwórstwa poprzez opisanie kubeczków odpowiednim przyrostkiem lub przedrostkiem – o tym pisałam w poście z 13 pomysłami na zapamiętanie przymiotników o znaczeniu przeciwnym – KLIK. Ponadto, sortery pomogą Nam również w kwestiach gramatycznych np. rozróżnianie rzeczowników policzalnych i niepoliczalnych, czasowników regularnych i nieregularnych, rozróżniania czasów gramatycznych itp. Co więcej, w sorterze możemy umieścić paseczki z pytaniami do danego działu tematycznego.

 

KUBECZKI W NAUCZANIU JĘZYKA OBCEGO W OPARCIU O GIVE ME FIVE 4
KUBECZKI W NAUCZANIU JĘZYKA OBCEGO W OPARCIU O GIVE ME FIVE 4
 

KUBECZKOWA WIEŻA czyli kubeczki w natarciu 😉

(wedle życzenia – słownictwo z jednego działu lub kilku)

Wieża jest hitem wśród dzieci. Ćwiczenie i zarazem zabawa polega na układaniu wieży z kubków i kart obrazkowych lub wyrazowych. Wspólnie z uczniami stwórzmy reguły gry: co dzieje się, gdy wieża runie, na jakiej zasadzie dokładamy kartę i kubek itd.

 

KUBECZKI W NAUCZANIU JĘZYKA OBCEGO W OPARCIU O GIVE ME FIVE 4
KUBECZKI W NAUCZANIU JĘZYKA OBCEGO W OPARCIU O GIVE ME FIVE 4

POJEMNIK NA FISZKI LUB PATYCZKI DO GRY KABOOM

 
(GMF 4, Unit 6 page 60 )
 
 
Zamiast pudełka z przegródkami, uczniowie mogą stworzyć własne wersje pojemniczków na fiszki. Uczenie się z pomocy wykonanych przez siebie daje dużo lepsze efekty!

 

KUBECZKI W NAUCZANIU JĘZYKA OBCEGO W OPARCIU O GIVE ME FIVE 4
KUBECZKI W NAUCZANIU JĘZYKA OBCEGO W OPARCIU O GIVE ME FIVE 4

KUBECZKOWE KÓŁKO I KRZYŻYK


(GMF 4, Unit 3 page 28)

Innymi słowy jest to wersja maxi. Dlatego też uczniowie będą potrzebowali większej planszy (takiej aby zmieściło się na niej 9 kubeczków) oraz dwóch kolorów / wzorów kubków. Aby postawić kubek na danym polu należy podać tłumaczenie wyrazu lub ułożyć z nim zdanie. Na kartkach mogą również znaleźć się pytania, ma które będą odpowiadać 🙂

 

KUBECZKI W NAUCZANIU JĘZYKA OBCEGO W OPARCIU O GIVE ME FIVE 4
KUBECZKI W NAUCZANIU JĘZYKA OBCEGO W OPARCIU O GIVE ME FIVE 4

Dodatkowe zastosowania:

 

ART&CRAFTS

Pinterest pęka w szwach jeśli chodzi o pomysły na prace plastyczne z kubkami. Dzieci mogą np. wykonać potworki/zwierzątka/ludziki, które potem opiszą.

ORGANIZER

Dodatkowe ołówki, długopisy, mazaczki, nożyczki itp. zawsze jest dobrze mieć! Dzięki kubeczkom porządek zostanie zachowany – oczywiście pod warunkiem, że będziemy odkładać przedmioty na biężaco 😉

FEEDBACK CUPS

Będziemy potrzebowali trzech kolorów kubków np. czerwony, pomarańczowy i zielony. Następnie po przedstawieniu materiału pytamy prosimy uczniów o pokazanie / wysunięcie odpowiedniego koloru kubka:
  • czerwony – Nie rozumiem.
  • pomarańczowy – Mniej więcej rozumiem. Potrzebuję więcej ćwiczeń.
  • zielony – Rozumiem i mogę przejść do następnej rzeczy.
KUBECZKI W NAUCZANIU JĘZYKA OBCEGO W OPARCIU O GIVE ME FIVE 4
KUBECZKI W NAUCZANIU JĘZYKA OBCEGO W OPARCIU O GIVE ME FIVE 4
 

Nauczyciel widząc odpowiedzi uczniów decyduje się na przykład  na pogrupowanie dzieci, zadanie pytań sprawdzających lub ponowne wyjaśnienie materiału.

Co więcej, jeśli poszukujesz pomysłów na pracę z łamańcami językowymi to zachęcam do odwiedzenia postu o tongue twisters – klik.

 

A jak Wy wykorzystujecie kubeczki?
 

Zapraszam również do lektury o przydasiach na blogach made by kate oraz Karolina Lubas – English Teacher 🙂

 

A teraz przyszła pora na niespodziankę – mam dla Was trzy zestawy ufundowane przez Wydawnictwo Macmillan. Jeśli chcecie stać się posiadaczem jednego z nich, to zapraszam do wzięcia udziału w konkursie.
 
  • W komentarzu pod tym wpisem napisz jeden sposób na wykorzystanie kubeczków w oparciu o pracę z podręcznikiem (komentarze z fanpejdża nie będą brane pod uwagę). Przykładowe strony podręcznika znajdują się TUTAJ.
  • Regulamin konkursu – KLIK
  • Na odpowiedzi czekam do 4.10.2018 do godziny 20:00.
  • Wyniki konkursu pojawią się w tym wpisie 5 października.
POWODZENIA!!!

 
 
OGŁOSZENIE WYNIKÓW:
 
Dziękuję za komentarze. Każdy pomysł jest świetny i do wykorzystania przy różnych okazjach!!! Jak widać kubeczki mają niezliczone zastosowania 🙂
 
Nagrody niespodzianki powędrują do:
 
 
  1. Eweliny Er.
  2. Katarzyny Kotary
  3. Karoliny J.
 
Serdecznie gratuluję zwycięzcom i czekam na wiadomości prywatne celem uzgodnienia wysyłki 🙂
 
 
 
Jeśli chcesz być na bieżąco – zapraszam na fanpage na Facebooku: English Freak oraz profil  INSTAGRAMOWY.

 

 

***WPIS SPONSOROWANY***
 

Nawigacja wpisu

DIALEKTY W WIELKIEJ BRYTANII
NAUCZANIE POLISENSORYCZNE CZYLI WIELOZMYSŁOWE

13 comments

  • Anonimowy
    5 października 2018

    Kubeczki mogą służyć jako pomoc w nauce słownictwa związanego z emocjami na kubkach rysujemy różne buźki a następnie uczniowie przyporzadkowuja karteczki z nazwami emocji do kubeczka np angry happy sad suspicious etc zabawę można robić w grupach lub parach.

    Reply
    • Ilona
      6 października 2018

      Super! Niestety komentarz dodana po terminie 🙁

      Reply
  • Unknown
    4 października 2018

    Kubeczki na zajęciach możemy wykorzystać jako pionki. Rozkładamy Flashcard z wybranego unitu na podłodze i tworzymy gigantyczną plansze, w której polami są kary a pionkami kubki. Dzieci rzucają kostką i przesuwają kubki po planszy, nazywając to co znajduje się na karcie.

    GMF 1, Unit 1.
    W dziale tym dzieci poznają nazwy przyborów szkolnych. Prosimy dzieci aby wyjęły z piórnika swoje przybory. Na kubkach piszemy nazwy przedmiotów: pen, pencil, rubber. Prosimy dzieci, aby wrzuciły swój przedmiot do odpowiedniego kubeczka. W przypadku dużych obiektów, dzieci mogą narysować je na małych kartkach i wtedy wrzucić do odpowiedniego kubka.

    GMF 6, Unit 2
    Na dnie kubków, od zewnętrznej strony zapisujemy literki, które będą składały się na nazwy zajęć poznanych w dziale. Zadaniem uczniów jest ułożenie kubków tak, aby patrząc na nie od góry utrzymać poprawny wyraz. Uczniowie mogą także nakładać kubki jeden na drugi.

    Kubki mogą także przydać się do wybierania ochotnika do odpowiedzi lub wykonania zadania 🙂 na dni kubeczka od środkowej strony naklejamy naklejkę lub stawiamy znaczek, dzieci wybierają kubeczki. Osoba z oznakowanym kubkiem wykonuje zadanie.

    Reply
    • Unknown
      4 października 2018

      Autor komentarza: Karolina J.

      Reply
    • Ilona
      6 października 2018

      Dziękuję za podanie kolejnych zastosowań i gratuluję wygranej 🙂

      Reply
  • Katarzyna Kotara
    4 października 2018

    Do kubeczków możemy wrzucić małe przedmioty, które uczniowie mają za zadanie opisać lub nazwać (najpierw bez patrzenia, każdy może wylosować jedną rzecz). Na pewno użyjemy tutaj zmysłu dotyku, ale możemy też użyć, np. węchu lub słuchu, jeśli włożymy do kubeczków odpowiednie przedmioty. Ewentualnie można wrzucić do nich malutkie flashcards, które uczniowie losują i nazywają rzeczy na nich widoczne. Kubeczki można ukryć też w sali i użyć do, np. escape roomu, znajdywania fragmentów z(a)dań.

    Reply
    • Ilona
      6 października 2018

      Kubeczki i nauczanie polisensoryczne to genialne połączenie! Gratuluję wygranej 🙂

      Reply
  • Kaska Stellmach
    4 października 2018

    Za pomocą kubeczków możemy zaprezentować przyimki IN, ON i UNDER. Np używając do tego jakiegoś fajnego gadżetu (caterpillar zrobione z pomponików lub coś innego). Dzieci szybciej zapamiętają co oznacza przyimek jak sami kilka razy będą się bawić kubeczkami i gąsienicami.

    Reply
    • Ilona
      6 października 2018

      Uczniom z pewnością się ten sposób podoba 🙂 Dziękuję za napisanie komentarza!

      Reply
  • Anonimowy
    4 października 2018

    GMF 4, Unit 2 page 22

    Ćwiczymy czasowniki regularne i nieregularne w czasie Past Simple. Potrzebny będzie papier kartonowy oraz papierowe kubeczki. Na papierze rysujemy koła (najlepiej odrysować po kubeczku), w koła wpisujemy czasowniki regularne i nieregularne w czasie Past Simple (got, learnt, started, moved, went, wrote, was, were, said). Każdy czasownik powinien występować na planszy dwukrotnie. Dla utrudnienia możemy dopisać jeden niepoprawny czasownik, np. goed. Na spodach kubeczków wpisujemy czasowniki w Present Simple (get, learn, start, move, go, write, is, are, say). Dzielimy klasę na dwie drużyny. Do planszy podchodzą dwie osoby (po jednej z z każdej drużyny), a każda z nich ma zestaw kubeczków z czasownikami. Na sygnał nauczyciela uczniowie układają kubeczki na planszy tak, aby dopasować czasowniki we właściwe pary: na kole z napisem ''went'' stoi kubek z napisem ''go'', itd. Uczeń, który ukończy zadanie jako pierwszy zdobywa punkt dla swojej drużyny. Wygrywa drużyna z większą liczbą punktów, ale można też wyłonić indywidualnego zwycięzcę – gramy do momentu, aż na ''polu walki'' zostanie jedna osoba. Uczniowie uwielbiają tę zabawę 🙂 Ewelina Er

    Reply
    • Ilona
      6 października 2018

      Świetny pomysł – materiałów na Past Simple zawsze jest mało 🙂 Gratuluję wygranej!

      Reply
    • Anonimowy
      7 października 2018

      Dziękuję bardzo! 🙂 To prawda, czasowniki w Past Simple (szczególnie te nieregularne) to prawdziwa zmora moich uczniów. Zabawa, która wywołuje tyle emocji bardzo im pomaga w zapamiętywaniu.

      Reply
    • Anonimowy
      7 października 2018

      ale supeeer!

      Reply

Share your thoughts Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

English Freak w sieci

  • Bloglovin
  • Facebook
  • Instagram
  • Pinterest

Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco i otrzymywać dodatkowe materiały, to zapisz się na newsletter.

Możesz wypisać się kiedy chcesz. Na blogu znajduje się polityka prywatności.


Dziękuję!

Udało się - jesteśmy w kontakcie :)


.

Cześć! Miło mi, że tu jesteś!

Jestem Ilona i chciałabym się z Tobą podzielić moją pasją do nauczania języka angielskiego 🙂

Pomysły na zajęcia i materiały własnej produkcji  znajdujące się na blogu pomogą Ci w planowaniu zajęć.

Ostatnie wpisy

  • Story Cards – let’s talk
  • Present Tenses – Finish the Sentences
  • Speaking cards – speaking exams
  • Roll a story, czyli rolowane opowieści
  • One-minute talk w drugiej odsłonie

Kategorie

Archiwum wpisów

Tagi

  • bingo
  • board game
  • cards
  • christmas
  • czasy gramatyczne
  • dodruku
  • do druku / printable
  • domino
  • Easter
  • egzamin maturalny
  • elementary
  • flashcards
  • food
  • game
  • games
  • gra
  • gramatyka / grammar
  • gra memory / memory game
  • gra planszowa
  • high5
  • ideas
  • irregular verbs
  • jedzenie
  • karty konwersacyjne
  • karty obrazkowe
  • karty wyrazowe
  • powtórka
  • printable
  • puzzle
  • puzzles
  • recenzja
  • review
  • revision
  • speaking
  • speaking / mówienie
  • speaking cards
  • słownictwo
  • słownictwo / vocabulary
  • valentine's day
  • vocabulary
  • walentynki
  • word cards
  • worksheet
  • worksheets
  • writing
  • Elara by LyraThemes
  • Made by LyraThemes.com